czwartek, 12 marca 2020

Runda 1: TECHNOLOGIA W PORTFELU



Karta płatnicza – czyli właściwie jaka?

Przywołując definicję Ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, karta płatnicza to karta uprawniająca do wypłaty gotówki lub umożliwiająca złożenie zlecenia płatniczego za pośrednictwem akceptanta lub agenta rozliczeniowego, akceptowana przez akceptanta w celu otrzymania przez niego należnych mu środków.

Nie wszystkie karty płatnicze są takie same pod względem funkcji, jakie spełniają. Również użyte w nich technologie różnią się. Czym? Tutaj nie będziemy już sięgać do Ustawy o usługach płatniczych, postaramy się je omówić językiem mniej formalnym :-)


Rodzaje kart płatniczych ze względu na sposób rozliczania transakcji…

Karty debetowe – dzięki nim korzystasz ze swoich własnych środków na koncie bankowym. Nazwa karty nie oznacza, że możesz zaciągnąć debet :-) Z angielskiego „debit” oznacza po prostu obciążenie – za każdym razem, gdy płacisz kartą za zakupy w sklepie, wypłacasz gotówkę z bankomatu lub realizujesz przelew on-line, bank obciąża Twoją kartę na konkretną sumę.

Karty kredytowe – płacąc taką kartą korzystasz nie z własnych środków, lecz z kredytu udzielonego przez bank lub inną instytucję. Przy użyciu tej karty możesz realizować płatności bezgotówkowe, wypłacać środki przy użyciu bankomatu oraz dokonywać przelewów i transakcji w sklepach internetowych.

Karty obciążeniowe – inaczej karty charge – łączą niektóre cechy dwóch poprzednich rodzajów kart, to znaczy:

  • są powiązane z rachunkiem bankowym tak jak karty debetowe,
  • nie obciążają rachunku bankowego po każdej zrealizowanej płatności lub wypłacie z bankomatu, lecz najczęściej co miesiąc, a klient ma określony limit wydatków – jak w przypadku karty kredytowej.

Karty przedpłacone – można na nie wielokrotnie wpłacać dowolne kwoty pieniędzy, a następnie płacić za codzienne zakupy, dokonywać płatności w Internecie oraz wypłacać gotówkę w bankomacie. Bardzo wygodna forma kieszonkowego :-)

Karty płatnicze według technologii zapisu danych…

Karty płatnicze funkcjonujące na rynku posiadają pasek magnetyczny, mikroprocesor (popularnie zwany chipem), lub równocześnie pasek magnetyczny i mikroprocesor.

Są także karty wirtualne – przeznaczone jedynie do płatności w internecie lub innych płatności niewymagających fizycznego przedstawiania karty, np. przez telefon.

Krótka historia kart płatniczych w Polsce…

Pierwsze karty płatnicze (wydawane przez banki zagraniczne) pojawiły się w Polsce pod koniec lat 60. XX wieku i nieliczni byli ich posiadacze… Korzystanie z tych kart nie było wówczas łatwe ze względu na małą ilość miejsc, w których można było dokonywać płatności.

Rozwój rynku kart płatniczych w Polsce na szerszą skalę nastąpił dopiero w latach 90. XX wieku, w czasie transformacji ustrojowej. Pojawiały się na naszym rynku coraz to nowe banki komercyjne, będące głównym dostawcą kart płatniczych swoim klientom…

Garstka statystyk dla rozbudzenia ciekawości :-)

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego (przypis), w trzecim kwartale 2019 roku w Polsce…

  • było ponad 42 miliony kart płatniczych, z czego 86% miało funkcje zbliżeniowe;
  • zdecydowana większość kart to karty debetowe (ponad 80%);
  • co dwudziesta karta to karta przedpłacona;
  • najwięcej kart na rynku posiada zarówno pasek magnetyczny, jak też mikroprocesor (91%);
  • funkcjonowało ponad półtora miliona kart wirtualnych 🙂

Przypis: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/karty_platnicze.html


TEMATY DLA DRUŻYN BLOGERSKICH :-)

Wiele kart płatniczych jest bardzo oryginalnych w swojej formie (np. breloka, maskotki, naklejki…), niektóre mają zaskakujące funkcje i innowacyjne technologie, a niektóre są niemalże dziełem sztuki… W tej rundzie rozgrywek blogerskich macie za zadanie opisać jedną kartę płatniczą oraz wyszukać kilka podobnych do niej przykładów:

  • drużyna nr 1 (Mszana Dolna) – Centurion (American Express);
  • drużyna nr 2 (Lubień) – PKO Junior Cartoon Network (MasterCard);
  • drużyna nr 3 (Dobczyce) – Dubai First Royale World (MasterCard);
  • drużyna nr 4 (Świątniki Górne) – World of Warcraft (Visa);
  • drużyna nr 5 (Bochnia) – „Łączy nas piłka” (MasterCard);
  • drużyna nr 6 (Myślenice) – Master Key World Elite (MasterCard).


Powyższe karty płatnicze są niezwykłe i niecodzienne – opiszcie proszę, na czym polega ich oryginalność – wyjątkowa forma, zaskakujące funkcje, może odsłonicie też arkana jej pojawienia się na rynku…

Ponadto znajdźcie proszę i krótko przedstawcie karty płatnicze podobne do tej z Waszego zadania. Pod jakim względem podobne? To już zależy od Was :-) Może zbliżony wątek graficzny na karcie, może wspólna cecha technologiczna…

Zaskoczcie swoich czytelników oraz jurorów, nie zapominając o dodaniu zdjęć do tekstu!