niedziela, 31 maja 2020

Słowniczek Młodego Inwestora Giełdowego

Ten post jest szczególny, bowiem zawiera prace naszych dzielnych drużyn blogerskich, opracowane w ramach drugiej rundy pod nazwą "Arkana giełd pieniężnych".

Zapraszamy do lektury :-)



Oto hasła, których definicje przygotowali uczestnicy konkursu Ekonomia Blogiem Pisana:


Blog: Ekonomia Za Rogiem
Autorzy: Drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu

Hasło: Odbicie zdechłego kota

Kolejnym zagadnieniem które chcemy Wam przedstawić jest koncept odbicia zdechłego kota.
Nie bójcie się o Wasze zwierzaki nic im nie grozi, nie będziemy przeczyć prawom fizyki :)


Określenie ,, odbicia zdechłego kota'' powstało od powiedzenia ,, Nawet martwy kot podskoczy gdy spadnie z dużej wysokości ''. Wyrażenie to nawiązuje do praw fizyki , ponieważ gdy wyrzucimy jakikolwiek przedmiot z dużej wysokości, odbije się on od podłoża.

Wyrażenie to oznacza przejściowy wzrost ceny papieru wartościowego lub indeksu po dużej korekcie lub spadku.

Dokładne wytłumaczenie:
Sformułowanie "odbicie zdechłego kota" powstało w ojczyźnie Szekspira na przestrzeni lat osiemdziesiątych i ukazuje chwilowe wzrosty przy wyraźnych spadkach. Mówiąc prostymi słowami gdy coś jest  tanie, a ma duży popyt to po pewnym czasie jego cena wzrasta. Przedsiębiorcy podczas kryzysu spadkowego próbują przewidzieć zachowanie cen na rynku, aby potem wyhaczyć okazje i kupić akcje po najniższej cenie. Zbyt wczesne nabycie może spowodować wzrost, ale po jakimś czasie jest możliwy spadek, dlatego określamy to pojęcie "odbiciem zdechłego kota".

Podsumowując: ,, odbicie zdechłego kota" to po prostu krótkie odbicie kursu akcji w  wyniku wzrostu popytu na nie. Ponieważ rynek nie jest gotowy na wzrost a kondycja firmy nie dość dobra, kurs ponownie spada.. Dlatego odbicie jest krótkotrwałe jak zdechły kot spadający z wysokości.


Blog: Ekonomia blogiem pisana - Dobczyce
Autorzy: Drużyna reprezentująca Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach

Hasło: Rzeź młodych byków



Na giełdzie jak w rzeźni 

Rzeź młodych byków to sytuacja występująca często po tzw. formacji Gwiazdy Porannej (zapowiada zwyżki na rynku). Właśnie wtedy młodzi, niedoświadczeni inwestorzy kupują akcje w nadziei na szybki zysk. Natomiast ci bardziej doświadczeni wyprzedzają swoje, wiedząc, że jest to najlepsze co mogą w tej chwili zrobić.


Blog: Ekonomia w prostych słowach
Autorzy: Drużyna reprezentująca Zespół Szkół w Świątnikach Górnych

Hasło: Łapanie spadającego noża


Według słownika inwestycyjnego jest to idiom odnoszący się do  ryzyka strategii inwestycyjnej, polegającej na kupowaniu akcji spółek zmierzających w szybkim tempie w stronę dołka. Zakup następuje w momencie gdy inwestor spodziewa się odbicia kursu. 

W prostszych słowach jest to strategia polegająca na kupowaniu akcji w momencie, w którym ich cena drastycznie spada. 

 Łapanie "spadającego noża" może być bardzo ryzykowną taktyką - rynek zawsze widzi jakiś ważny powód dla którego ceny spadają.
Wielu ekspertów powtarza, że to rynek ma zawsze rację i nie warto mu się sprzeciwiać. 
Lecz jeśli poczekamy do chwili gdy "spadający nóż" zmienia się w dynamicznie rosnącą spółkę zaczynamy konkurować o zakup z innymi inwestorami. Więc może jednak złapanie takiego "noża" nie jest w cale takie złe...? 
Powyżej przedstawiamy autorski rysunek. Nie jest najwyższych lotów ale oddaję sens naszego tajemniczego wyrażenia "łapanie spadającego noża". Mamy nadzieję, że pomoże utrwalić opisywane hasło. :D



Blog: Świat ekonomii
Autorzy: Drużyna reprezentująca I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni

Hasło: Godzina cudów


Godzina cudów to godzina między 15:30 i 16:30 kończąca notowania. Jest to okres na rynku giełdowym, kiedy niespodziewanie wysoki obrót przyczynia się do wyjątkowej zmienności, a uczestnicy starają się zamykać pozycje. Aby uniknąć skrajnych wahań związanych z godziną cudów, giełdy zazwyczaj rozkładają terminy wygaśnięcia.

Musimy pamiętać, że zjawisko to może mieć pozytywne i negatywne skutki.

Opracowanie własne.


Blog: Ekonomiści to hazardziści
Autorzy: Drużyna reprezentująca Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach

Hasło: Podstawianie koszyczka


Każdy z nas widział na pewno "Wilk z Wall Street" film, który otrzymał wiele nagród lecz czemu historia jest taka urzekająca? Naszym zdaniem to dla tego że pokazuje nam niezwykły świat ekonomi i giełdy. 

Główny bohater jest maklerem lecz co to znaczy jak mówi definicja jest to osoba zawodowo zajmująca się pośrednictwem w transakcjach kupna i sprzedaży papierów wartościowych (np. akcji czy obligacji) dla klienta, w zamian za wynagrodzenie ustalane w procentach od wartości transakcji (prowizja). Jest on osobą która pośredniczy w zjawisku jakim jest podstawienie koszyczka. 

Ta nazwa dla laika kojarzy się tylko z zakupami. Co może okazać się śmieszne mają trochę racji gdyż jest to złożenie zlecenia zakupu, nieco poniżej aktualnej ceny, a dokładniej ma to związek z tym, że możemy kupić akcje taniej, ale tylko wtedy gdy ktoś nie poda większej ceny od naszej. Możemy wtedy kupić akcje z zyskiem.